عمل جراحی ترمیم پرده گوش

پرده گوش ، گوش میانی را از کانال گوش جدا می کند در صورت پارگی پرده گوش ، ضمن کاهش شنوایی درحد 20 تا30 درصد، به علت ورود آب یا ترشحات کانال گوش به داخل گوش میانی ، هرازگاهی ، گوش دچار عفونت و ترشح می شود . گاها این چرک با نفوذ به حفره های استخوانی اطراف گوش میانی ( استخوان گیجگاهی و سلول های هوائی ماستوئید ) دائمی می شود.
بنابراین عمل ترمیم پرده گوش برای جبران کاهش شنوائی و برطرف کردن عفونت انجام می شود. از آنجا که میزان آسیب ممکن است متنوع باشد لذا گستردگی عمل هم متفاوت است . گاهی آسیب در عفونت های مزمن غیر از پرده گوش ، شامل استخوانچه های گوش میانی نیز می باشد. لذا همراه با ترمیم پرده گوش بازسازی استخوانچه های گوش میانی ( که عامل انتقال صوت از پرده به حلزون گوش می باشد ) نیز انجام می شود. در صورتیکه عفونت به حفره استخوانی اطراف گوش میانی (سلول های هوائی ماستوئید ) نفوذ کرده باشد ، قسمتی از استخوان گیجگاه (ماستوئید) هم در ضمن عمل برای پاک کردن عفونت برداشته می شود که به آن عمل ماستوئید کتومی گفته می شود.
قبل از عمل ضمن آماده سازی شرایط عمل به طور عمومی ، از بیمار آزمایش شنوایی سنجی و رادیولوژی از استخوان های اطراف گوش انجام می شود تا میزان شدت آسیب (از لحاظ شنوایی و هم از لحاظ عفونت ) تعیین شود ولی در بسیاری از مواقع ، هنگام عمل این طرحریزی مشخص می شود . گاهی آسیب شنوائی به علت صدمه بیش از حد استخوانچه یا صدمه عصبی غیر قابل جبران می باشد و لذا عمل گوش تنها برای جلوگیری از پیشرفت عفونت و بسته شدن انتقال آب از کانال به گوش میانی انجام می شود.

مراقبت های بعد از عمل گوش

1ـ رژیم غذایی شما بعد از عمل محدودیتی ندارد فقط روزهای اول غذای سنگین مصرف نشود به علت کار داخل گوش میانی احساس تهوع ممکن است وجود داشته باشد لذا غذای سنگین و چرب چند روز اول مصرف نشود. در صورت درد هنگام جویدن غذا ، از غذا های نرم استفاده شود.
2ـ هنگام عطسه کردن ، دهان باز باشد و به مدت یکماه از فین کردن شدید بپرهیزید.
3ـ به مدت یکماه از مسافرت با هواپیما و استفاده از آسانسور های سریع السیر خودداری کنید .
4ـ تاحدود چهار هفته بعد از عمل جراحی،در گوش صداهای خاص شنیده می شود که ایراد ندارد 5ـ پانسمان شما روز بعد از عمل تعویض می شود و پانسمان داخل گوش خارج می شود و پس از آن تا چند روز مجددا روی گوش شما پانسمان بسته می شود که بعد تعویض پانسمان دوم معمولا دیگر پانسمان بسته نمی شود مگر در موارد خاص و به صلاح دید پزشک معالج.
6ـ بخیه های پشت گوش بعد از 10 تا 14 روز کشیده می شود
7ـ استحمام معمولا بعداز 2 هفته یا بعد از کشیدن بخیه انجام می گیرد ، اما تا اطمینان از جوش خوردن پرده گوش که در معاینه پزشک مشخص می شود این استحمام با پنبه آغشته به پماد یا وازلین باید انجام شود. استحمام در هفته اول فقط از گردن به پایین مجاز است ولی شنا کردن و شیرجه زدن مجاز نمی باشد.
8ـ به علت کار در گوش میانی احساس سرگیجه و تهوع خفیف تا چند روز بعد از عمل طبیعی است ولی در صورت شدید بودن آن به پزشک مراجعه کنید.
9ـ مصرف دارو ها (آنتی بیوتیک و قرص های سرما خوردگی ) تا چند هفته بعد از عمل بسته به صلاحدید پزشک معالج باید مصرف شود.
10ـ تا حدود یکماه به علت وجود پانسمان و زخم داخل گوش ، خروج ترشح خونی و بافتی بعداز جراحی طبیعی است . در صورت افزایش ترشحات یا خروج چرک و تب به جراح اطلاع دهید .
11ـ بیحسی گوش وزوز ، خشکی دهان و اختلال چشایی تا چند ماه بعد از عمل طبیعی است و به مرور بر طرف می شود ولی در صورت احساس ضعف در عضلات صورت خود فورا به پزشک اطلاع دهید .


نقشه ما

ارتباط با ما

شماره تماس : 09304531306 -09907151649

آدرس :خیابان آمادگاه، مجتمع آژند، طبقه چهارم اداری

اینستاگرام ما :

تلگرام ما: