بوتاكس چيست؟

  • بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. (ادامه مطلب )
بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. (ادامه مطلب )

. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمی است .بوتاکس با چه مکانیسمی کار می کند؟

  • بوتاکس توکسین(سم )باکتری بوتولونیوم است که پروتئین و نوروتوکسینش تصفیه شده، به صورت حفاظت شده ای از باكترى کلستریدیوم بوتولونیم ساخته می شود و وقتی مستقیماً روی عضله تزریق می شود باعث فلج شدن عضله می گردد. این سم سیگنال های شیمیایی پایانه های عصبی را بلاک می کند تا نتوانند عضله را تکان بدهند و باعث اخم شوند.(ادامه مطلب)
بوتاکس توکسین(سم )باکتری بوتولونیوم است که پروتئین و نوروتوکسینش تصفیه شده، به صورت حفاظت شده ای از باكترى کلستریدیوم بوتولونیم ساخته می شود و وقتی مستقیماً روی عضله تزریق می شود باعث فلج شدن عضله می گردد. این سم سیگنال های شیمیایی پایانه های عصبی را بلاک می کند تا نتوانند عضله را تکان بدهند و باعث اخم شوند.(ادامه مطلب)

چروک ها اساسا به این خاطر به وجود می آیند که پوست ناحیه مدام درگیر است و حرکات میمیک باعث جمع شدن صورت می شود که مثل کاغذ تا می خورد و باز می شود. بوتاکس جلوی این تا خوردن را می گیرد و بنابراین پوست فرصت می کند که مدت بیشتری جوان بماند.
.
💠 بوتاکس با مکانیسم فلج عضلات، جهت موارد زیر استفاده می شود:
. ◾️رفع خطوط اخم
. ◾️رفع چین و چروک اطراف
چشم. ◾️چروک‌های پنجه کلاغی. ◾️رفع چروک پیشانی ◾️رفع چین و چروک اطراف چشم .بوتاکس چگونه انجام می شود؟

  • 👈تزریق بوتاکس، برخلاف جراحی، سریع، ساده و غیرتهاجمی بوده و دوره بهبودی یا نیاز به استراحت ندارد. معمولا بین ۳ تا ۵ روز برای ظاهر شدن اثرات ،زمان نیاز است و پس از دو هفته تمامی اثرات آشکار می‌شوند. به منظور بهبود اثرات درمانی، تا ۲ ساعت پس از انجام تزریق سعی کنید پوست خود را لمس نکرده و تا ٤ ساعت از دراز كشيدن بپرهيزيد و پوست را ماساژ ندهید تا مواد تزریقی از محل خود تکان نخورند.(ادامه مطلب )
👈تزریق بوتاکس، برخلاف جراحی، سریع، ساده و غیرتهاجمی بوده و دوره بهبودی یا نیاز به استراحت ندارد. معمولا بین ۳ تا ۵ روز برای ظاهر شدن اثرات ،زمان نیاز است و پس از دو هفته تمامی اثرات آشکار می‌شوند. به منظور بهبود اثرات درمانی، تا ۲ ساعت پس از انجام تزریق سعی کنید پوست خود را لمس نکرده و تا ٤ ساعت از دراز كشيدن بپرهيزيد و پوست را ماساژ ندهید تا مواد تزریقی از محل خود تکان نخورند.(ادامه مطلب )

برای رفع چروک های صورت از ژل استفاده کنیم یا بوتاکس؟
دو مدل چین و چروک در پوست وجود دارد:
۱- چروک دینامیک که با هیجانات روی پوست ایجاد می شوند و در حالت استراحت از بین می روند که این دسته به تزریق بوتاکس به خوبی پاسخ می دهند.

۲-چروکی که استاتیک هستند و در حالت استراحت هم روی پوست وجود دارند و با تزریق ژل درمان می شوند .

‌‌گاهی اوقات چین و چروک صورت ترکیبی از دو حالت دینامیک و استاتیک است، به عبارت دیگر چروک در حالت استراحت وجود دارد ولی با هیجان عمق آن بیشتر می شود. مثلا خطوط اخم ممکن است آنقدر عمیق شده باشد که در حالت استراحت هم دیده شوند. در این حالت اول بوتاکس تزریق می شود و بعد از مشخص شدن نتیجه تاثیر آن از ژل استفاده می شود. که ترکیب تزريق ژل و بوتاکس مكمل يكديگر هستند.عوامل موثر در پیر شدن پوست صورت

  • . کاهش چربی های زیر جلدی (زیر پوستی) 2. افتادگی صورت 3. تغییر شکل ساختار استخوانی صورت 4. چروک های صورت : عضلات مسئول حالت های صورت (mimic) به دلیل آنکه مستقیماً به پوست چسبیده اند قابل توجه می باشند. به وجود آوردن حالات ارادی مانند اخم کردن، خندیدن ، تعجب کردن و … در طی سالیان متمادی باعث بروز چین هایی روی پوست می شود که در نهایت به چروک های پیشرونده می شوند(ادامه مطلب )
. کاهش چربی های زیر جلدی (زیر پوستی) 2. افتادگی صورت 3. تغییر شکل ساختار استخوانی صورت 4. چروک های صورت : عضلات مسئول حالت های صورت (mimic) به دلیل آنکه مستقیماً به پوست چسبیده اند قابل توجه می باشند. به وجود آوردن حالات ارادی مانند اخم کردن، خندیدن ، تعجب کردن و … در طی سالیان متمادی باعث بروز چین هایی روی پوست می شود که در نهایت به چروک های پیشرونده می شوند(ادامه مطلب )

نکته دیگر این که همه بوتاکس ها معتبر نیستند، لطفاً حتماً مارک بوتاکس خود را از پزشک سوال کنید و فقط از برندهایی که مجوز وزارت بهداشت را دارند استفاده کنید.

نتیجه‌ی بوتاکس
معمولا نتیجه‌ی مورد انتظار از بوتاکس چند روز بعد از تزریق پدیدار می‌شود. اگر این مدت بیشتر شد نگران نباشید. مطمئنا بعد از مشاهده نتیجه آن‌قدر خوشحال خواهید شد که تمام دشواری‌های انجام بوتاکس را از یاد خواهید برد. دیگر چین و چروک صورت‌تان شما را آزار نخواهند داد و احساس جوانی را در خود خواهید دید. در مقدار تزریق بوتاکس محتاطانه عمل کنید. استفاده‌ی بیش از حد باعث می‌شود صورت‌تان غیر طبیعی به نظر برسد
.

یکی از شایعترین موارد دلخوری از بوتاکس این است که جلوی بیان احساس را از صورت می گیرد و پزشکی هنرمند است که بتواند بوتاکس را طوری تزریق کند که این ماسکه شدن به حداقل ممکن برسد.

در واقع خیلی جاها بوتاکس را با قیمت های بالا و پایین تزریق می کنند ولی تزریق بوتاکس یک نوع هنر و مهارت خاص می خواهد چون می تواند فرد را بی نهایت زشت و یا بی نهایت زیبا کند. همچنین برخی افراد غیرمتعهد میزان سرمی که با بوتاکس ترکیب می کنند را بیشتر می کنند تا هزینه بوتاکس پایینتر بیاید. ولی این کار سبب می شود مدت ماندگاری بوتاکس کمتر از میزان معمول شود و یا عوارض ایجاد کند. همیشه ارزان تر بودن دلیل بر خوب بودن نیست. .

تزریق بوتاکس چگونه است؟
حداکثر زمان مورد نیاز برای تزریق بوتاکس 10 دقیقه است. در طول عمل نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست. سوزن بوتاکس آن‌قدر ریز است که درد زیادی را احساس نخواهید کرد. اگر میزان درد را از 1 تا 10 در نظر بگیریم درد تزریق بوتاکس چیزی در حدود 1.5 است. البته بعضی نواحی صورت حساس‌تر هستندکاربرد بوتاکس در موارد غیرزیبایی

  • – موقعيت هاي مختلفي وجود دارند كه در آن از تزريق بوتاكس استفاده مي شود و تزريق بوتاكس منحصر به زيباسازي نيست كه از آن ميان مي توان به درمان اسپاسم ماهيچه صورت يا ديگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهيچه های گردن ، انقباض و تیک گردن ، لوچی شديد چشم ها اشاره كرد . (ادامه مطلب )
– موقعيت هاي مختلفي وجود دارند كه در آن از تزريق بوتاكس استفاده مي شود و تزريق بوتاكس منحصر به زيباسازي نيست كه از آن ميان مي توان به درمان اسپاسم ماهيچه صورت يا ديگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهيچه های گردن ، انقباض و تیک گردن ، لوچی شديد چشم ها اشاره كرد . (ادامه مطلب )

یا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟
عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن ایجاد می‌شود. برای مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح تزریق نشود یا دوز دارو مناسب نباشد و بیش از حد تزریق شود، دارو بسیار رقیق شده باشد و پخش شود یا نقاطی که تزریق می‌شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به‌وسیله اشخاص غیر متخصص و در مکان‌های نامناسب مثل آرایشگاه‌ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می‌کند و اگرنه بوتاکس به خودی خود کارایی بسیار خوبی دارد و عارضه چندانی ندارد. اگر هم عارضه‌ای داشته باشد برای مثال سبب سردرد گذرا و علائمی شبیه سرماخوردگی بعد از تزریق می‌شود یا یک مقدار افتادگی پلک می‌دهد که این عوارض گذراست و خطرناک نیست. البته یادتان نرود افتادگی پلک ممکن است به سبب عدم مهارت کافی پزشکی در تزریق هم پیش بیاید.

از سری عوارض تزریق بوتاکس که مشاهده شده می توان به قرمزی پوست، تورم، التهاب و احساس سنگینی یا ناراحتی در نقطه تزریق سوزن اشاره کرد. عموما در افرادی که پوست های حساسی دارند نیز کمی کبودی در نقطه تزریق بعد از آن مشاهده خواهد شد که با گذشت مدت زمانی کم این اثر از بین خواهد رفت. از آنجایی که صورت یکی از مهمترین قسمت های بدن هر فردیست این تزریق باید توسط متخصص انجام گردد، چراکه اگر تزریق بوتاکس زیر چشم، تزریق بوتاکس به گونه و … در نقطه نادرست و در محیطی غیر بهداشتی انجام گیرد می تواند عوارض بد و جبران ناپذیری همچون حساسیت به تزریق بوتاکس را ایجاد کند. علاوه بر این یکی دیگر از عوارض تزریق نادرست بوتاکس افتادگی پلک پس از تزریق است که حتما باید به پزشک مراجعه شود

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

1. اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد.

2. استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

3. دوران حاملگی

4. سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵ سال

5. بیماری ام‌اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه

6. بیماری‌های قلبی و عروقی حاد

7. ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.

8. واکسیناسیون در 2 هفته اخیر

9. کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند..

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


نقشه ما

ارتباط با ما

شماره تماس : 09304531306 -09907151649

آدرس :خیابان آمادگاه، مجتمع آژند، طبقه چهارم اداری

اینستاگرام ما :

تلگرام ما: